Skip to content

954-956 South Orange AveNewark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block4065
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
93%
Improvement Value:$8,500
7%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+2.0%
2024$4,846-0.2%
2023$4,854-1.7%
2022$4,940+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 20180, Page 31080

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 6018, Page 812