Skip to content

42 Norwood St

Newark, NJ 07106

Built 1996

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block4065
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
11%
Improvement Value:$134,900
89%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777+2.0%
2024$5,663-0.2%
2023$5,672-1.7%
2022$5,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 20220, Page 96051

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5448, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1996