Skip to content

75 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block4065
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,417
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
4%
Improvement Value:$409,200
96%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$900-1.7%
2022$916+1.0%
2021$906+1.8%
2020$890+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft3,417DeedBook 20220, Page 91152

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12214, Page 4763

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6368, Page 596

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 6070, Page 133