Skip to content

43-45 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 2004

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block4065
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
11%
Improvement Value:$147,800
89%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+2.0%
2024$6,196-0.2%
2023$6,206-1.7%
2022$6,316+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,091DeedBook 20180, Page 57384

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 12343, Page 6399

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12066, Page 9352

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6082, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$85,092
DeedBook 5935, Page 309

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 5007, Page 15

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 5007, Page 15