Skip to content

31 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block4065
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,513
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
4%
Improvement Value:$422,800
96%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$630+8.4%
2018$581+4.0%
2017$559-85.0%
2016$3,721+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,513DeedBook 20230, Page 69336

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 20220, Page 85901Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5809, Page 258

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4508, Page 260