Skip to content

11-13 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block4065
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
99%
Improvement Value:$200
1%
Total Assessment$19,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$742+2.1%
2024$727-0.2%
2023$728-1.7%
2022$741+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 20240, Page 23797

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 12155, Page 9622

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5718, Page 885