Skip to content

160-162 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block4073
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
78%
Improvement Value:$30,900
22%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+2.0%
2024$5,335-0.2%
2023$5,343-1.7%
2022$5,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 5646, Page 662