Skip to content

39-41 Unity Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block4076
Lot111
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,634
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
7%
Improvement Value:$274,500
93%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+2.0%
2024$11,001-0.2%
2023$11,019+75.1%
2022$6,293+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft4,634DeedBook 20200, Page 55578

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 12178, Page 609

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 5105, Page 871

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4962, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1927