Skip to content

30 Valley St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Feb 7, 1997

Property Information

Block4076
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$92,600
81%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,354+2.0%
2024$4,269-0.2%
2023$4,275-1.7%
2022$4,351+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5475, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1925