Skip to content

302 Smith StNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block4108
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
11%
Improvement Value:$136,200
89%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,819+2.0%
2024$5,704-0.2%
2023$5,713-1.7%
2022$5,814+36.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$212,500

To:

Sq Ft2,214DeedBook 20190, Page 78854

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 20170, Page 2056Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$13,500

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 20161, Page 4535Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$61,843
DeedBook 5065, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1925