Skip to content

612 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block4109
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
9%
Improvement Value:$170,700
91%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+2.0%
2024$6,994-0.2%
2023$7,005-1.7%
2022$7,129+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

DeedBook 20170, Page 85Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6285, Page 467

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5147, Page 517