Skip to content

15 Rockland TerrNewark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Feb 17, 1977

Property Information

Block4115
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
20%
Improvement Value:$65,200
80%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+2.0%
2024$3,038-0.2%
2023$3,043-1.7%
2022$3,097+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft1,597DeedBook 4560, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1924