Skip to content

986 South Orange AveNewark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 21, 1989

Property Information

Block4114
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$130,100
66%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+2.0%
2024$7,367-0.2%
2023$7,378-1.7%
2022$7,509+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 5109, Page 395

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4802, Page 763