Skip to content

551-553 Sandford AveNewark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 28, 1988

Property Information

Block4121
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,937
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
12%
Improvement Value:$129,500
88%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+2.0%
2024$5,476-0.2%
2023$5,485-1.7%
2022$5,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,937DeedBook 5042, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1915