Skip to content

21-23 Noll Pl

Newark, NJ 07106

Built 1904

Owner
---
Last Sale Price
$615,215
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block4121
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,523
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,700
15%
Improvement Value:$152,800
85%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826+2.0%
2024$6,692-0.2%
2023$6,703-1.7%
2022$6,821+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,215
Sq Ft2,523DeedBook 20260, Page 848Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft4,088DeedBook 4663, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1904