Skip to content

31 Netherwood PlNewark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Date
Aug 27, 1984

Property Information

Block4131
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,588
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
12%
Improvement Value:$147,700
88%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+2.0%
2024$6,248-0.2%
2023$6,258-1.7%
2022$6,369+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922