Skip to content

32-34 Netherwood Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block4132
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,531
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
11%
Improvement Value:$189,200
89%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,944-0.2%
2023$7,957-1.7%
2022$8,098+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft4,273DeedBook 20190, Page 19040

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6019, Page 825

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5226, Page 761

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4851, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1927