Skip to content

16-18 Mt Vernon Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 5, 2009

Property Information

Block4133
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$129,100
86%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,720+2.0%
2024$5,607-0.2%
2023$5,616-1.7%
2022$5,715+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,550DeedBook 12200, Page 8302

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12151, Page 2802

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4645, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1927