Skip to content

82-84 Mountainview Pl

Newark, NJ 07106

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block4134
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SAL1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
11%
Improvement Value:$184,600
89%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+2.0%
2024$7,698-0.2%
2023$7,711-1.7%
2022$7,847+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4771, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1964