Skip to content

46-48 Fleetwood Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block4135
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
17%
Improvement Value:$98,200
83%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+2.0%
2024$4,429-0.2%
2023$4,436-1.7%
2022$4,514+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20240, Page 520

Property Sale

Sale
$39,000

To:

DeedBook 4737, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1925