Skip to content

37-39 Sandford Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block4135
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
16%
Improvement Value:$112,200
84%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+7.4%
2024$4,749+10.5%
2023$4,298-1.8%
2022$4,378+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,208DeedBook 20230, Page 6097

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,208DeedBook 20220, Page 50908Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4591, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1925