Skip to content

80 Varsity Rd

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block4129
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
63%
Improvement Value:$30,300
37%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,077+2.0%
2024$3,016-0.2%
2023$3,021-1.7%
2022$3,074+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

To:

DeedBook 6266, Page 348

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4955, Page 608