Skip to content

260-262 Eastern Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block4140
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
16%
Improvement Value:$127,000
84%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+2.0%
2024$5,637-0.2%
2023$5,646-1.7%
2022$5,746+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 12377, Page 8420

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5633, Page 63

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5125, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1929