Skip to content

272-274 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1931

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block4140
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,900
18%
Improvement Value:$108,800
82%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+2.0%
2024$4,947-0.2%
2023$4,955-1.7%
2022$5,043+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 6192, Page 22

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5557, Page 593

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5102, Page 713

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4920, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1931