Skip to content

147 Norfolk StNewark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 4, 2015

Property Information

Block415
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
9%
Improvement Value:$202,700
91%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+2.0%
2024$8,302-0.2%
2023$8,316-1.7%
2022$8,463+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft4,646DeedBook 12561, Page 3334

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5878, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,600
DeedBook 5730, Page 83