Skip to content

310-312 New StNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block415
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
9%
Improvement Value:$119,700
91%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$4,484+3.7%
2013$4,323+4.7%
2012$4,131+16.1%
2011$3,558+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6351, Page 511

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5374, Page 473

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5197, Page 62