Skip to content

127 Vermont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 7, 1989

Property Information

Block4041
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
11%
Improvement Value:$176,600
89%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+2.0%
2024$7,367-0.2%
2023$7,378-1.7%
2022$7,509+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft4,570DeedBook 5065, Page 974

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4695, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1922