Skip to content

43 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 19, 1999

Property Information

Block4172
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,900
12%
Improvement Value:$169,000
88%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+2.0%
2024$7,191-0.2%
2023$7,203-1.7%
2022$7,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft4,002DeedBook 5602, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1910