Skip to content

31-33 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block4172
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,153
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
12%
Improvement Value:$208,200
88%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.0%
2024$8,776-0.2%
2023$8,790-1.7%
2022$8,945+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft6,153DeedBook 20240, Page 61482

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft3,819DeedBook 20200, Page 61024Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6248, Page 402

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 6055, Page 66

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5651, Page 73

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5083, Page 484

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5036, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1907