Skip to content

28-30 Monticello AveNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block4183
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
8%
Improvement Value:$270,100
92%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+2.0%
2024$10,979+51.2%
2023$7,259-1.7%
2022$7,387+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,750DeedBook 20211, Page 3319

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,750DeedBook 20210, Page 19332Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 12050, Page 3102

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4640, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1930