Skip to content

39-41 N Munn AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 6, 1990

Property Information

Block4213
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,000
7%
Improvement Value:$172,300
93%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047+2.0%
2024$6,908-0.2%
2023$6,919-1.7%
2022$7,041+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft4,620DeedBook 5153, Page 46

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4709, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1925