Skip to content

44-46 Chelsea Ave

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block4213
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
8%
Improvement Value:$139,000
92%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+2.0%
2024$5,659-0.2%
2023$5,668-1.7%
2022$5,768+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft2,784DeedBook 20210, Page 10864Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926