Skip to content

73-75 Chelsea Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block4214
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,806
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
5%
Improvement Value:$243,200
95%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+2.0%
2024$9,544+43.5%
2023$6,650-1.7%
2022$6,768+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft5,806DeedBook 20220, Page 31755

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,150DeedBook 20220, Page 19580Recorded3/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930