Skip to content

93 Tremont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block4219
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
9%
Improvement Value:$122,100
91%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+2.0%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4558, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1925