Skip to content

105-107 Martens Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Mar 10, 2000

Property Information

Block4223
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,500
13%
Improvement Value:$96,800
87%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,233+2.0%
2024$4,149-0.2%
2023$4,156-1.7%
2022$4,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 5684, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1927