Skip to content

51 Tremont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2009

Property Information

Block4223
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
15%
Improvement Value:$65,000
85%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,902+2.0%
2024$2,844-0.2%
2023$2,849-1.7%
2022$2,899+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5159, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1955