Skip to content

185-187 Ivy StNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block4261
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$235,200
91%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,800+2.0%
2024$9,607-0.2%
2023$9,623-1.7%
2022$9,793+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 20260, Page 15306

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Sq Ft4,248DeedBook 4833, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1925