Skip to content

48-50 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block4261
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
8%
Improvement Value:$234,500
92%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+2.0%
2024$9,540-0.2%
2023$9,555-1.7%
2022$9,724+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6312, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1925