Skip to content

42-46 Midland Pl

Newark, NJ 07103

Built 1935

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block4261
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SB2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,891
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
14%
Improvement Value:$149,500
86%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,367+2.1%
2024$6,237-0.2%
2023$6,247-1.8%
2022$6,362+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft3,081DeedBook 12567, Page 811

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,891DeedBook 12516, Page 4787Recorded9/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1935