Skip to content

26-28 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1931

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Mar 13, 1981

Property Information

Block4261
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
19%
Improvement Value:$125,500
81%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+2.1%
2024$5,502-0.2%
2023$5,512-1.8%
2022$5,613+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 4711, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1931