Skip to content

65-67 Tuxedo Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Mar 27, 1995

Property Information

Block4263
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
16%
Improvement Value:$151,100
84%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+2.0%
2024$6,707-0.2%
2023$6,717-1.7%
2022$6,836+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft3,270DeedBook 5359, Page 746

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4692, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1926