Skip to content

40-42 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1935

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Mar 23, 1994

Property Information

Block4086
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SAL2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,242
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
16%
Improvement Value:$132,200
84%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+2.0%
2024$5,834-0.2%
2023$5,844-1.7%
2022$5,947+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft3,242DeedBook 5306, Page 662

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5161, Page 344

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4515, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1935