Skip to content

126-128 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1948

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block4275
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
24%
Improvement Value:$104,300
76%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+2.0%
2024$5,130-0.2%
2023$5,138-1.7%
2022$5,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 5895, Page 137

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4861, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1948