Skip to content

364-366 New St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block429
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
15%
Improvement Value:$167,100
85%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+2.0%
2024$7,355-0.2%
2023$7,367-1.7%
2022$7,497+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

DeedBook 12497, Page 7395

Property Sale

Sale
$267,700
DeedBook 6078, Page 45

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5879, Page 475

Property Sale

Sale
$2,850
DeedBook 5260, Page 654

Property Sale

Sale
$2,850
DeedBook 4597, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1910