Skip to content

358 New St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2009

Property Information

Block429
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
18%
Improvement Value:$99,400
82%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+2.0%
2024$4,533-8.1%
2023$4,933-1.7%
2022$5,020+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5348, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1907