Skip to content

51 Hartford St

Newark, NJ 07103

Built 2001

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block429
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
10%
Improvement Value:$192,300
90%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,138+2.0%
2024$7,978-0.2%
2023$7,991-1.7%
2022$8,132+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$632,000

To:

Sq Ft4,456DeedBook 20220, Page 99100

Property Sale

Sale
$207,215
DeedBook 5845, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5682, Page 528