Skip to content

69 Hartford St

Newark, NJ 07103

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block429
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,630
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
10%
Improvement Value:$201,300
90%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+2.0%
2024$8,351-0.2%
2023$8,364-1.7%
2022$8,512+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 5812, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5687, Page 28