Skip to content

120 Park Ave

Newark, NJ 07104

Built 1914

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Mar 29, 1984

Property Information

Block493
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,400
10%
Improvement Value:$120,400
90%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+2.0%
2024$4,988-0.2%
2023$4,996-1.7%
2022$5,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft3,366DeedBook 4823, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1914