Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
157-163 Avenue L
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Nov 19, 1999
Property Information
Block5030
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125
Building Details
Building Class---
DescriptionB. TOP PARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$151,200
80%
Improvement Value:$38,100
20%
Total Assessment$189,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,199 | +2.0% |
| 2024 | $7,057 | -0.2% |
| 2023 | $7,068 | -1.7% |
| 2022 | $7,193 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.