Skip to content

207-215 Avenue L

Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block5030
Lot90
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,016,800
36%
Improvement Value:$1,795,700
64%
Total Assessment$2,812,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$106,959+2.0%
2024$104,850-0.2%
2023$105,019-1.7%
2022$106,875+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,200,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 2632Recorded1/11/2018